İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AZERBAYCAN YÜKSELİŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANI ANAR ESEDLİ “Türkiye ile Azerbaycan arasında serbest bir pazar yaratılsın…”

Azerbaycan Yükseliş Partisi ( AY PARTİ ) Genel Başkanı Anar Esedli Kanal 5 televizyonunda Azerbaycan’da neden bir partileşme sürecine geçtiğini ve kuruluş amaçlarını anlattı.

Moderatör Yekpa Ahmed’in sorularını cevaplayan Genel Başkan ESEDLİ partisinin kuruluş amacını anlattı;

” Azerbaycan’da ikinci defa Cumhuriyetinin kuruluşundan bu güne 30 sene geçiyor ve Azerbaycan’daki siyasi partilerin büyük çoğunluğu Azerbaycan Cumhuriyeti bağımsızlığından sonra kuruldu. Bugün ise Azerbaycan’da ikinci bir nesil, ikinci bir kuşak gelmektedir ve yeni bir siyasi yapılanmaya ihtiyaç vardı. Biz partimizi kursakta kurmasak ta yeni siyasi partiler kurulacaktı. Bizim partimiz yeni olsada kurucuları eski siyaset adamları, STK larda faaliyetler gösterdiler. Biz iki senedir Azerbaycan’da yeni bir siyasi parti kurulmasına ihtiyaç var diye düşünüyorduk. Karabağ zaferiyle de Azerbaycan’da bir Türk milliyetçiliği rüzgarı esti ve bizde bu rüzgarın yanında yer alan bir siyasi parti olarak kurulduk.

Bir 1 kişi ve gülümsüyor görseli olabilir

Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev’in partisi Yeni Azerbaycan Partisi 27 senedir hükümette ve iktidardadır. Biz muhalefet partisiyiz ancak sadece hükümete muhalefetiz, Devletimize muhalefet değiliz. Biz her zaman devletimizin yanında olan bir partiyiz. Yeni bir jenerasyon, sorgulayan bir jenerasyon gelmektedir. Bu yeni jenerasyon, Demokratik bir toplum kurmak isteyen, vatandaşlık ve insan haklarının eşit olmasını isteyen bir jenerasyondur. Biz bu yeni jenerasyonun yanında yer alarak hep beraber başaracağız.

Bir ayakta ve yazı görseli olabilir

Biz, Azerbaycan’ın ve Türkiye’nin Türk Dünyasına yönelik çok stratejik ve derin bir ittifak olmasını vurguluyoruz. Bu sözde değil ve bunu Karabağ zaferinde de gördük. Bizim zafer kazanmamızda sadece Türkiye’nin adının geçmesi, Türk rüzgarının geçmesi, manevi desteği bile yetti. Bizim ise bundan sonra birçok konuyu hemen hızlı ve pratik bir şekilde ileriye götürmemiz gerekiyor. Biz diyoruz ki, yıllardır Türkiye Azerbaycan ekonomik konseyi kurulmuş ancak ortada bir sonuç yok ve sonuca yönelik adımlar atılmalıdır.

Bir 1 kişi, ayakta, takım elbise ve iç mekan görseli olabilir

Biz diyoruz ki Türkiye Azerbaycan arasında serbest bir pazar yaratılsın ve aradaki sınır gümrüğü kalksın. Bilindiği üzere artık Azerbaycan vatandaşlarına nüfus cüzdanları ile Türkiye’ye giriş izni verildi. Aynı bunun gibi işadamlarına da serbest ticaret imkanları verilerek, gümrük meselelerinin çözülmesi gerekir. Gerekirse ortak bir para birimi yaratılmalıdır. Türkiye ve Azerbaycan bu adımları attığı taktirde gelecekte diğer Türk Cumhuriyetlerininde bu ittifak içinde yer almasına yol açmış olur.

Bununla birlikte ortak Türkçe dili için çok ciddi adımların atılması gerekmektedir.”