İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yöresel Arıcılık Ürünlerinde Coğrafi İşaretlemeler 27 Ocak’ta Konuşulacak

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) ve Güvenilir Ürün Platformu tarafından 27 Ocak Çarşamba günü düzenlenecek olan BEE’O Propolis’in de sponsorluğunu üstlendiği Yöresel Arıcılık Ürünlerinde Coğrafi İşaretlemeler Paneli’nin konuşmacıları belli oldu.

Ülkemizin yöresel ürünlerinin pazarda ayırt edilmesini sağlamanın yanında, kırsal kalkınmadan turizme kadar birçok farklı alanda önemli katkısı bulunan coğrafi işaretlemeler konusu, arı ve arıcılık ürünleri özelinde masaya yatırılacak. 27 Ocak’ta online olarak gerçekleştirilecek etkinlik ile konunun  tüm paydaşları bir araya gelecek.

Türkiye’de Coğrafi İşaretlemeler Konusunda yapılacak  en geniş kapsamlı online etkinlik için geri sayım başladı. Birbirinden değerli isimlerin yer alacağı etkinlikte, arı ürünlerinde coğrafi işaretlemenin önemi ve pazara yansımaları, coğrafi işaretlemede ticaret ve borsa odalarının çalışmaları, yöresel arıcılığın gelişmesi için yapılması gerekenler ve dünyada coğrafi işaretlerdeki gelişmeler konuşulacak.

Açılışını Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşin Işıkgece yapacak

Açılışını Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ayşin Işıkgece’nin yapacağı panelin konuşmacıları ise belli oldu. BEE’O Genel Müdürü Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı, YÜCİTA Kurucusu Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, TAB Yönetim Kurulu Genel Başkanı Ziya Şahin, TOBB Borsalar Müdürü Yiğit Ateş ve Türk Patent Enstitüsü Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe’nin konuşmacı olarak yer alacağı etkinliğin moderatörlüğünü ise Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak yapacak.

Coğrafi işaretler yöresel ürünlerimizi dünyaya tanıtacak

“Arı Ürünlerinde Coğrafi İşaretlemenin Önemi ve Pazara Yansımaları’’ konusunda sunum yapacak olan BEE’O Genel Müdürü Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı açıklamasında, “Yöresel ürünlerimizin dünyaya tanıtılmasında coğrafi işaretlemenin elzem olduğunu biliyoruz. Özellikle bal ve arıcılık ürünlerinde coğrafi işaretler ve tescil Anadolu ürünlerinin geleceği için çok önemli, bu sebeple bizler de konunun üzerine eğilerek konunun tüm paydaşlarıyla bir araya geldik’’ dedi.

Yöresel bal ve arıcılık ürünlerinde coğrafi işaretlemelerin tüm yönleriyle konuşulacağı etkinlik 27 Ocak Çarşamba günü 14:00-17:00 arasında online gerçekleştirilecek. Etkinliğe kayıt olmak ve katılmak için link: www.zoomgiris.com