İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez, Ankaralı Genç Girişimcilerle Buluştu;

 Ekonomiyi Değil Polisiye Roman Tartıştılar

GGYD’nin alışılagelen ekonomi toplantıları yerini bu kez, bir edebiyat buluşmasına bıraktı. Üstelik toplantının konuğu da çok ünlü bir ekonomistti ama ekonomi değil polisiye roman konuşuldu. İşte Dr. Mahfi Eğilmez ile GGYD’lilerin buluşması…

Ankaralı genç girişimcilerin çatı kuruluşlarından biri olan Genç Girişim ve Yönetişim Derneği’nin pandemi sürecindeki online toplantılarına bir yenisi daha eklendi. Ancak son toplantının öncekilerden farkı bir ekonomi toplantısı değil edebiyat buluşmasıydı. GGYD Eğitim ve Projeler Kurulu tarafından oluşturulan Kitap Kulübü tarafından organize edilen bu güzel buluşmaya, ülkemizin tanınmış ekonomistlerinden Dr. Mahfi Eğilmez katıldı. Başkan M.Nezih Allıoğlu ve üyelerin büyük ilgi gösterdiği buluşmada, Mahfi Eğilmez Hoca’nın ekonomik değerlendirmelerinden ziyade son kitabı Inferis ele alındı.

 

Bir Müfettiş, Bir Polis, Bir Gazeteci…

GGYD Eğitim ve Projeler Kurulu Başkanı Hacer Köksoy kitaptaki tüm karakterlerin analizini yaparken, toplantı öncesi polisiye romanı okuyan üyeler de hikâyeyle ilgili merak ettikleri soruları yöneltti.  Kamu ihalelerindeki yolsuzlukları araştıran bir maliye müfettişi ile o yolsuzluklarla bağlantılı görünen cinayeti aydınlatmaya çalışan polis komiserini, aynı konuyu farklı açıdan soruşturan savcıyı ve olayların peşinden koşan bir gazeteciyi nefes nefese bir takip içinde buluşturan Inferis, Başkentli genç girişimcilerden tam not aldı.

Müsteşarlık Yıllarının Çarpıcı Anıları…

Yeni romanını ekonomi kitaplarında yaptığı gibi bir plan çerçevesinde yazmadığını söyleyen Mahfi Hoca, “Bu kitap genelde parça parça, ayrı öyküler gibi yazıldı.  Sonra aynı amaç için bir araya toplandı. Kitabın ana karakteri olan maliye müfettişi ben değilim ama ortak özelliğimiz hayli fazla” dedi. Dr. Mahfi Eğilmez, GGYD’lilerin sorularını yanıtlarken Maliye Müfettişliği ve Hazine Müsteşarlığı yaptığı yıllara ait birbirinden çarpıcı hatıralarını da anlattı. Bu güzel edebiyat buluşması iki saati aşkın süre devam etti. Bir önceki toplantıda da Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban’ı ağırlayan GGYD Kitap Kulübü, kitap ve edebiyat etkinliklerine konuklarıyla keyifli bir şekilde devam ediyor.