İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SAĞLIK

Dünya genelinde Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 82 milyona yaklaştı

 

Kovid-19 verilerinin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 1 milyon 781 bin 544 kişi hayatını kaybetti.Vaka sayısı 81 milyon 673 bin 280’e çıkarken, virüs saptanan 57 milyon 799 bin 595 kişi sağlığına kavuştu.En fazla vaka ve ölümün görüldüğü ABD’de 19 milyon 781 bin 624 kişide Kovid-19 tespit edildi, salgın nedeniyle 343 bin 182 kişi öldü.

Pfizer ve BioNTech’in koronavirüs aşısı ABD’de son aşamayı geçerek onayı aldı…

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısının 16 yaş ve üzeri kişilere yapılabilmesi için onay verdi. Pfizer ve BioNTech’in aşısının başarı oranı yüzde 95 olarak açıklanmıştı.ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Robert Redfield, Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının 16 yaş ve üzeri kişilere vurulabilmesi için onay verdi.

Türkiye’nin gözü kulağı burada! Çin’in koronavirüs aşıları kontrolden sonra depoya yerleştiriliyor

Türkiye’nin Çinli aşı firması Sinovac’tan aldığı koronavirüs aşıları Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposuna nakledildi. Aşıların depoya nakli öncesinde ise bir dizi işlemden geçirildi.

DSÖ’den bir korkutan açıklama daha: Aşının virüsün bulaşmasını engelleyip engellemeyeceğini bilmiyoruz

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Baş Bilim İnsanı Dr. Soumya Swaminathan, insanları koronavirüs aşısı olduktan sonra virüse karşı dikkatli davranmaya devam etmeye çağırdı. Swaminathan yaptığı açıklamada, ABD ve Avrupa’da insanların aşı olduktan sonra tekrar koronavirüse yakalanması, dolayısıyla bulaştırıcı olup olmadığı hakkında yeterli bir kanıt olmadığını söyledi.

Salgının ortaya çıktığı Vuhan’la ilgili korkunç araştırma: Vakalar resmi rakamların 10 katı

Araştırma çerçevesinde Çin’deki ilk Kovid-19 dalgasının kontrol altına alınmasından bir ay sonra gerçek vaka oranları hakkında tahminde bulunmak amacıyla salgının merkez üssü Vuhan kenti ve Hubey eyaletinin diğer şehirlerinin yanı sıra Pekin, Şanghay, Guangdong, Ciangsu, Siçuan ve Liaoning eyaletlerinden 34 bin kişiden kan örneği alındı.

Son dakika… Çin aşısının geleceği tarih belli oldu! İşte son detaylar…

Türkiye’nin Çin’li Sinovac firmasından aldığı koronavirüs aşıları yarın sabah Türk Hava Yolları’na ait kargo uçağıyla İstanbul’a geliyor. 3 milyon doz koronavirüs aşısı sabah saat 06.10’da İstanbul’da olacak

 

Bakan Koca’dan koronavirüs aşısında ‘aracı firma’ iddialarına cevap

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den alınan koronavirüs aşısıyla ilgili ‘aracı firma kullanıldığı’ iddialarını çürüten bir açıklama yayınladı. Bakan Koca, görüşmelerin Devlet Malzeme Ofisi yetkilileri tarafından yapıldığını belirterek, Sinovac şirketinden Sağlık Bakanlığı’na gönderilen mektubu da Twitter hesabı üzerinden yayınlandı.

Dünyada mutasyon paniği!

Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şu anda dolaşımda olan diğerlerinden daha bulaşıcı olduğu düşünülen varyantın 22 Aralık’ta Londra’dan Güney Kore’ye giren üç kişide bulunduğunu söyledi.