İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyanın güvenli video konferans servisi Türkiye’den çıktı

Teknopark İstanbul firmalarından Pirameet, üç ayrı güvenlik (kripto) katmanına sahip yerli ve milli online video konferans platformu geliştirdi. Siber veri hırsızlığını engelleyen, gizli verilerin Türkiye içinde güvende kalmasını sağlayan platformun patenti de alındı.

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi firmalarından Pirameet Teknoloji, siber veri hırsızlığını engelleyen yerli ve milli online video konferans platformu geliştirdi. Dünyanın en güvenli video konferans sisteminin Türkiye patenti hazır.

Üç katmanlı güvenlik platformu ‘Pirameet’; resmi kurumların, askeri ve sağlık kuruluşlarının gizli bilgilerini, önemli Ar-Ge çalışmalarını, finansal ve yönetsel mahrem konuşmaların yapıldığı şirket toplantılarını güvenli hale getiriyor. Yakında çıkacak mobil uygulamalarla askeri ve kamu kuruluşlarının sahadaki toplantı ve keşifleri de çok daha güvenli olacak.

İLK ONLINE REJİ

Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’nce (Cube Incubation) Rejenerasyon 20 kapsamında desteklenen ‘Pirameet’; sunduğu canlı yayın, simultane çeviri, online reji imkanları ile de dünyada bir ilki başardı. İstanbul Ticaret’in sorularını Pirameet’in kurucuları Akın Kaya ve Mert Özçiçek cevapladı.

Pirameet nasıl kuruldu?

Bilişim teknolojileri alanında 15 yılın üzerinde profesyonel tecrübemiz var. Siber güvenlik, network, network güvenlik, IoT, yazılım gibi alanlarda dünyada adı geçen firmaların farklı ülkelerdeki büyük projelerinde görev aldık. Tecrübelerimizi önce ülkemiz adına kullanmaya karar verdik ve yerli, milli bir platform olan video konferans sistemi ‘Pirameet’i yaptık.

VERİLER GÜVENDE

‘Pirameet’in faydaları nedir?

Covid-19 salgını ile bazı dev platformların yüzbinlerce veriyi çaldırması, önemli toplantıların ve gizli bilgilerin çalınması, yerli ve milli online güvenli görüşme sistemlerine olan ihtiyacı had safhaya çıkardı. ‘Pirameet’, verilerimizin ülkemizde kaldığı, kimsenin verilerimizden faydalanamadığı güvenli bir platform. Platform; resmi kurumların, askeri ve sağlık kuruluşlarının gizli kalması gereken bilgilerini, önemli Ar-Ge çalışmalarını, finansal ve yönetsel mahrem konuşmaların yapıldığı şirket toplantılarını güvenli hale getiriyor.

On-Premise, yani kurumların kendi veri merkezlerinde video konferans hizmeti almasını sağlayan ‘Pirameet’; hem bulut hem de on-premise olarak iki farklı şekilde kullanılabiliyor.

ÜÇ KATMANLI GÜVENLİK

Pirameet’in güvenli yapısını anlatır mısınız?

Üç katman güvenlik protokolümüz, sade görüntüsünün altında ekstra güvenlik katmanı sunuyor. 3. katman güvenlik algoritması tamamen kullanıcı bilgisayarını ve tarayıcısını kullanıyor. 1. katman; SSL Sertifikası sunarken, 2. katman; P2P şifreleme ile görüşmeleri uçtan uca şifreliyor. Sunucu isterse görüşme kayıtları da tutulabilir. 3. katman ise end to end ile oturumu başlatıyor. Kullanıcı, görüntü ve sesi kendi makinasında şifreliyor. Şifreleme, toplantıyı yöneten kişinin bilgisayarındaki tarayıcıda ve sistematiklerde başlatılır. Sadece şifreyi bilen ve oturuma katılan kişiler görüşmeyi deşifre edebilir. Sunucu, görüşme kayıtlarını bu katmanda tutamaz.

SAVUNMA KULLANACAK

Pirameet’i hangi işletmeler kullanacak?

Yüksek gizlilik ve güvenlik sağladığından devlet kurumları için ideal. Gizliliğin esas olduğu savunma sanayi şirketlerinden büyük talep bekliyoruz. Askeri ve istihbari konuşmalar yapan güvenlik birimleri için de tercih edilir olacak. Yani savunma, strateji, bakanlıklar, haber alma, emniyet ve güvenlik güçleri tarafından kullanılacak.

ÖNCELİKLİ SEKTÖRLER

Reel sektör de kullanabilecek mi?

Finans kuruluşları, havayolu şirketleri, güvenliğin öncelikli olduğu kuruluşlar potansiyel müşterilerimiz. Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği prosedürlerine göre, şirket bilgilerini yurt dışına çıkarmaması gereken büyük mükellefler, Vergi Dairesi’ne kayıtlı B2B şirketleri tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca birçok hizmeti dağınık ve yetersiz alan kurumlar da ‘Pirameet’ ile büyük fayda elde edecek.

Hedefinizde neler var?

Online görüşmeleri VR/AR/MR üzerinden gerçekleştiren, volumetrik streaming yapabilen bir platform olmayı hedefliyoruz. Artırılmış gerçeklikli toplantı platformumuz yakında hizmete giriyor. 2021 hedefimiz Türkiye ve dünya pazarında daha güvenli bir online platform oluşturmak. 5G ile hali hazırda uygulamamızda olan bağlantı ve kalite optimizasyonu ile bambaşka yenilikler planlıyoruz.

SINIRSIZ OTURUM

Pirameet, kurumlara sistem kapasitelerine bağlı olarak sınırsız oturum açma, sınırsız kullanıcı hesabı ekleme ve sınırsız görüntülü görüşme imkanı sunuyor.

Rakipsiz özellikler

CANLI YAYIN

* Canlı yayında kurumlara, kendi canlı yayınlarını yapma ve yönetme imkanı sunuyor. Youtube, Facebook, LinkedIn gibi platformlara reji algoritmalı aynı anda canlı yayın çıkışı sağlıyor.

SİMULTANE ÇEVİRİ

* Canlı yayın veya online toplantılarda simultane tercüme yapabiliyor. Uluslararası toplantılarda, sadece çevirmen sesini seçerek çevirmeni duyabilmeyi ve konuşanı görebilmeyi sağlıyor.

ONLINE REJİ

* Online reji ile canlı yayın akışını istenilen kurguda gerçekleştiriyor. Kameraların gerçek reji gibi kontrol edilebileceği taslaklar, canlı yayın hazırlık ekranları, kameralar gibi ekranların yönetimini bulut hizmetinde sunuyor.

Avantajları

* 3. katman güvenlik ile görüntü ve sesi algoritmik olarak şifreleyip, ekstra güvenlik sağlıyor.

* Siber saldırganlar; meeting ID ve şifreyi bilseler bile sadece kriptolanmış görüntü ve sesle karşılaşıyorlar.

* Kimse 3. katmandaki görüntüye ve sese erişemiyor.

* Görüntü hiçbir yerde saklanmıyor, bilgiler çalınamıyor.

* 3. katman şifresini sunucu dahi bilemiyor.

* Şifreleme tamamen kullanıcının bilgisayarında yapılıyor, data paylaşıma şifreli çıkıyor.

* Tam profesyonel reji yönetimi, bulut Pirameet içinde sunuluyor.

* Simultane çeviri ile profesyonel toplantı yapma imkanı sunuyor.

* 3. katmanda paylaşılan ekran görüntüsüne kadar şifrelenmiş veri iletimi sağlıyor.